Lojistik Takip Sistemi

RFID lojistik takibini kullanmak, birçok kuruluşun tedarik zincirlerindeki lojistik verilerinin görünmezliği ana sorunu çözmesine yardımcı olmuştur. RFID teknolojisi, uçtan uca tümleşik tedarik zincirinde varlık görünürlüğünü, veri kalitesini, envanter yönetimini ve birlikte çalışabilirliği geliştiren güçlü bir çözümdür. 

Lojistik sektörüne sunulan çözümde RFID, GPS, Bluetooth, görüntü işleme gibi teknolojilerin birlikte kullanılması ile ürünün üretim merkezinden dağıtım merkezine, mağazadan tüketiciye, stok takibinden raf yönetimine kadar takibinin yapılması sağlayarak, süreçlerin daha güvenilir ve kontrollü yürütülmesine katkıda bulunmaktadır.

Nesnelerin İnternetini ulaşımda kullanmanın faydaları;

Teslimatı iyileştirme; Nesnelerin İnterneti'nin teslimat yönetimini kolaylaştırmasının birkaç yolu vardır. RFID etiketleri ve bağlı GPS sensörleri, işletme yöneticilerinin nakliyeyi son aşamasına kadar takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, bağlı sensörler sayesinde lojistik yöneticileri, hava veya diğer çevresel değişikliklerin teslimatı tehlikeye atmamasını sağlamak için gerçek zamanlı konum verileri alabilir. Hava koşulları üzerinde kontrol eksikliği, yüksek dolandırıcılık oranları ve yönetilecek geniş bir varlık yelpazesi nedeniyle lojistik ve nakliye her zaman riskli alanlar olmuştur.Nesnelerin İnterneti ile lojistik, sonunda teslimat sürecini olumsuz etkileyebilecek tüm faktörlerin etkisiz hale getirilebileceği veya önlenebileceği tam kontrollü bir alan haline gelebilir.

Güvenilir araç takibi: Nesnelerin İnterneti, işletmelerin her aracın yerini izlemesine ve en uygun maliyetli rotayı sürücünün aldığı rota ile karşılaştırmasına yardımcı olur. Teslim sürecinin girdi ve çıktılarının farkında olmak, şirket sahiplerinin çalışan performansını değerlendirmesine ve en iyi uygulamaları teşvik etmesine, yoldaki sorunlara proaktif olarak tepki vermesine ve en az kayıpla bunları yönetmesine yardımcı olur.

Nakliye maliyetlerinin düşürülmesi: Otomatik sipariş işleme ve durum güncelleme, şirketlerin nakliye sorumlu çalışan sayısını azaltmasına yardımcı olarak genel işletme maliyetlerini düşürür. Son mil teslimat için bağlı botların kullanılması, maliyetlerin katlanarak azaltılmasına ve müşteri memnuniyetinin artırılmasına yardımcı olur. 

Geliştirilmiş tedarik zinciri planlaması: Nesnelerin İnterneti işletmelere, envanterde belirli bir miktarda ürünü satmak için ne kadar zaman gerekir, teslimatları optimize etmenin yolları nelerdir, çalışanların daha iyi kayıtlara sahip olması, hangi dağıtım merkezlerinin daha fazla dönüşüm sağlaması gibi çok yönlü veriler sağlar. Sonuç olarak, iş yöneticileri operasyonları planlayabilir ve iş kararlarının sonuçlarını doğru bir şekilde tahmin edebilir.

Çalışan izleme: Lojistikteki IoT cihazları, işletme yöneticilerinin giyilebilir cihazları ve hayati sensörleri kullanarak personelin fiziksel güvenliğini izlemelerini sağlar. Nesnelerin İnterneti ile, çalışanları zehirli maddelere maruz kalmaktan koruyabilecek ve güvenlik uygulamalarına uymadıkları takdirde sürücüleri uyarabileceksiniz. Bir çalışanın hareket hızını ve banyo mola sayısını tespit edebilen ve verilere dayanarak personelin verimliliğini değerlendirebilen cihazlar bile vardır. Bazı yöneticiler için, bu tür derinlemesine izleme en üstte olabilir. Ancak, size çalışan motivasyonu ve zaman yönetimi becerileri hakkında daha iyi bir anlayış sağlar.

İşletme yöneticilerine gelişmiş analitik sağlama; Geniş bir uygulama yelpazesi sayesinde Nesnelerin İnterneti, iş yöneticilerine tüm işlemlerin nasıl yapıldığının büyük resmini sunar.

Ürün hırsızlığının önlenmesi ve nakliye koşullarının izlenmesi: IoT ve lojistik hırsızlık önleme cihazları yelpazesi; saldırıları tespit etmek için bağlı donanım, gerçek zamanlı varlık takibi için sensörler, alarm sistemleri, akıllı çitler ve diğerleri önemli bir yere sahiptir. Bir işletme yöneticisi, artan bir envanter ve tedarik zinciri görünürlüğü sağlayan, dolandırıcılıklardan, ürün hırsızlığından veya kurcalamadan koruyan lojistik için bir IoT çözümü bulabilecektir.

E-BÜLTEN
Kampanyalarımızdan haberdar olmak için E-bültenimize kayıt olunuz!
E-KATALOG
Firmamız ve Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!
E-Katalog