Stok Takip Sistemi

Depo tesislerinin ve sistemlerinin planlanması ve kontrolü gibi depo operasyonları tedarik zincirinde daha karmaşık hale gelmiştir. Stok depolama, sipariş durumu, evrak işlemleri, sıralama, çevrim sayıları, yükleme/boşaltma ve müşteri hizmetleri gibi rutin lojistik işlemlerini gerçekleştirmek için genellikle depolamaya ihtiyaç vardır. Pahalı depo alanının yetersiz kullanımı, manuel hatalar, makbuz ve sevkiyat sırasında ürünün yanlış tanımlanması, depodaki malzemelerin bulunması, kuruluşun itibar ve kayıplarına neden olan üretkenliği ve karlılığı etkileyecektir.

RFID ile stok kontrolü, tedarik zincirlerini daha iyi yönetmeye yardımcı olan, mal girişini, toplama, kontrol, teslimat ve diğer birçok operasyon akışını kapsayan, karı artıran ve yönetim sistemine görünürlüğünü artırarak maliyeti azaltan mükemmel bir gerçek zamanlı iş aracıdır.

Depo yönetiminde RFID'nin temel faydaları;

Stok azalır; Daha düzgün çalışan iş ortamında envanterin tam olarak ne olduğunu, nerede olduğunu bilmek, böylece tesislerde daha doğru gerçek zamanlı depo yönetimiyle stok kalemlerinin azaltılması.

İşçilik maliyeti düşer; İzleme ve depo yönetimi için gereken iş gücünü azaltarak işçilik maliyetlerini düşürme.

Çalışan verimliliği artar; Sipariş giriş hatalarında azalma böylelikle daha az manuel müdahale ve çalışan verimliliğinde artış.

Verimli depo alanı; Stok seviyelerini ve ilgili depo alanı gereksinimlerini azaltır.

Hızlı envanter yönetimi; Şirketin karlılık analizi ve vergi yükümlülükleri üzerinde önemli bir olumlu etkisi olabilecek ilk giren ilk çıkar (FIFO) veya son giren ilk çıkar (LIFO) envanter yönetimini uygulamak için gerekli bilgileri sağlar.

Yerinde izleme sağlanır; Sipariş veritabanına anında erişim, müşteri siparişlerini yerine getirmek üzere anında sevkiyat için gelen malzemeyi çapraz kenetlemek için gereken yerinde görüş sağlar.

Sevkiyat kolaylığı; Gerçek zamanlı bilgilere erişim, doğru gönderinin doğru adrese teslim edilmesini ve doğru kamyona yüklenmesini sağlar.

Hatalarda azalma; Görüntüleme gibi gelişmiş veri yakalama özellikleri, olası müşteri uyuşmazlıklarını ortadan kaldırarak iade kayıtları için koşul kanıtı sağlayabilir.

Doğru ürün seçimi; Bir RFID etiketinin hızlı bir şekilde taranması, doğru ürünün seçildiğini ve ürünün anında envanterden düşüldüğünü doğrular.

RFID tabanlı bir yönetim sistemi, günlük mal girişi ve teslimatı ile ilgili bütün verileri toplayabilir, aktarabilir, kontrol edebilir ve güncelleyebilir, böylece iş gücü yoğunluğu azalır, hatalı ve yanlış tarama, menuel işlemlerin tekrarlanması önlenebilir, böylelikle verimliliği ve doğruluğu artırır. RFID teknolojisi ile maliyetlerin azaltılması, standartların kademeli olarak birleştirilmesi, hata oranının azaltılması sağlanarak şirketlerin rekabet gücünü artıran tedarik zinciri faaliyetlerinde iyileştirme sağlayacaktır.

E-BÜLTEN
Kampanyalarımızdan haberdar olmak için E-bültenimize kayıt olunuz!
E-KATALOG
Firmamız ve Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!
E-Katalog