Üretim Takip Sistemi

Artan işletim maliyetleri nedeniyle üreticiler maliyetlerini düşürmenin ve operasyonlarını optimize etmenin yeni yollarını aramışlardır. RFID'yi üreticiler için daha uygulanabilir bir çözüm haline getirmek için, aşırı çalışma ortamlarının üstesinden gelmek için değişiklikler yapıldı. Aşırı sıcak ve soğuğa, yüksek basınçlara, tehlikeli konumlara ve aşırı nem seviyelerine dayanabilecek yeni ve geliştirilmiş radyo frekansı etiketleri tasarlanmıştır. Bu iyileştirmelerle birlikte, benimsenme çok daha büyük bir ölçekte artmaya başladıkça maliyetlerde de düşüşler yaşanmıştır.

IoT teknolojisinin üretime faydaları;

Envanter İzlenebilirliğ; hammaddeleri, yarı mamülleri ve mamülleri RFID etiketleri ile etiketlemek, üretim işlemlerine gerçek zamanlı bir görünürlük sağlar, böylelikle üretim operatörlerinin karar vermelerini hızlandırmak ve iyileştirmek için sürekli veri akışı sağlar.

Ekipman İzlenebilirliği; bir ekipmana RFID etiketin yerleştirilmesi, üretim kurulumu ve yürütülmesi için gereken kayıp ve yanlış yerleştirilmiş ekipmanların bulunmasına yardımcı olur. 

Üretim Çizelgelemesi; üreticiler boşta kalan ekipmanlarını RFID etiketlerle takip ederek, üretimi daha etkin şekilde planlayarak ekipman kullanımını artımalarına yardımcı olur.

Atık ve Fire İzleme; envanteri ve nihai ürünleri etiketlemek, üreticilerin üretim hatlarındaki atık seviyelerini ve olası hırsızlık veya kayıp kaynaklarını izlemelerine yardımcı olur.

Taşıma Maliyetini Azaltır; RFID uygulaması, veri doğruluğunu geliştirerek üreticilerin tam zamanında üretim (JIT - just-in-time) envanter yönetimi stratejilerini uygulamalarını sağlar. Bu, ürünlerin büyük miktarlarda el altında tutmak yerine gerektiğinde yenilenerek, stok taşıma maliyetlerini azaltmaya yardımcı olur.

Lojistik Yönlendirme; RFID etiketleri, önceden belirlenmiş gönderi yollarıyla ilgili verileri taşıyabilir. Üretim tamamlandıkça, bu veriler giden gönderilerin hazırlanmasında yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu veri erişilebilirliği nakliye sürecini hızlandırır ve gerekli işçiliği azaltır.

İş Takibi ve Güvenliği; radyo frekansı ile tanımlama, personel faaliyetlerini izlemek ve yönetmek için de kullanılabilir. RFID yaka kartları, kısıtlı bölgelere erişim sağlamak ve tesis boyunca hareket ettikçe çalışanların verimliliğini izlemek için kullanılabilir.

Makine Entegrasyonu; bazı durumlarda üreticiler, büyük makine faaliyetlerini kontrol etmek ve izlemek için RFID kullanır. Bu senaryoda da RFID, makine kontrol sistemleriyle entegre edilir

E-BÜLTEN
Kampanyalarımızdan haberdar olmak için E-bültenimize kayıt olunuz!
E-KATALOG
Firmamız ve Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz!
E-Katalog